Budowa domu jednorodzinnego jest procesem długotrwałym, kapitałochłonnym i dodatkowo bywa jeszcze procesem zaskakującym.

Problematyczne sytuacje podczas budowy domu

Koparka BydgoszczNiekiedy wydające się na pierwszy rzut oka proste układanie kostki brukowej toruń może przysporzyć problemu jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem do wyrównania gruntu. Jednak nawet to nie jest czasem w stanie uchronić nas przed komplikacjami, które mogą powstać podczas budowy. Na przykład gruntowne przestudiowanie wszystkich dokumentów i to kilkukrotnie, a także zlecenie dokładnych badań, może się okazać niewystarczające, gdy koparka natrafi na przeszkodę w postaci zmiany struktury gruntu, który okazuje się być na danej głębokości znacznie bardziej gliniasty czy też piaszczysty niż początkowo zakładano. Zarówno pierwsza jak i druga opcja potrafią być bardzo problematyczne i stanowić wyzwanie dla kierownika budowy, gdyż znacznie komplikują odpowiednie wykonanie wykopów pod fundamenty, co z kolei wydłuża czas budowy i zwiększa koszty ostateczne przy ryzyku rozpoczęcia naliczania kar za zwłoki. Przykładowo wykop w glinie nie może zostać wykonany w całości koparką, gdyż roboty ziemne nią wykonywane w podłożu o charakterze gliniastym mogą naruszać grunt, który powinien być podstawą dna wykopu, stąd też zalecenie, aby w takim przypadku ostatnie 20 cm wykopu realizować w sposób tradycyjny – łopatą. Usługi koparko ładowarką z kolei są wysoce wskazane dla podłoża piaszczystego, które w przypadku kopania fundamentów tradycyjnie – fizycznie, jest nieergonomiczne. Bydgoszcz jako miasto położone na niekorzystnych z punktu widzenia budowlanego gruntach wymaga odpowiedniego zaprojektowania położenia pali, które pozwolą na stabilizację poszczególnych poziomów gruntu, zapobiegając ich poruszaniu, a w konsekwencji zapewnią odpowiednie posadowienie budynku. Mechanika gruntów jest dziedziną bardzo złożoną, która odpowiada na wiele pytań, jakie powstają w trakcie budowy.

Warto jest konsultować projekty z fachowcami, którzy sprawdzą poprawność obliczeń projektanta a także porównają faktyczne warunki na działce z tym, pod co został zaprojektowany dom.

Kategorie: Budownictwo