Przywykliśmy do klasyfikowania betonu, jako materiału stricte budowlanego. Nic dziwnego, jest to bowiem bez wątpienia jego główne zastosowanie. Jednak czy tylko? Zdecydowanie nie – okazuje się bowiem, że materiał ten może wystąpić także w zgoła innym, miłym dla oka wcieleniu.

Nowe spojrzenie na dekoracyjne walory betonu i tynku

beton tynk dekoracyjnyJeżeli beton i tynk kojarzy nam się z wnętrzem, pozostającym na etapie prac wykończeniowych, może się okazać, że powinniśmy nieco „odświeżyć” pogląd na tę kwestię. Okazuje się bowiem, że taka faktura może nadać wnętrzu oryginalny charakter – na tej samej zasadzie, na jakiej eksponowana bywa faktura drewniana, stylizowana na surową. Beton tynk dekoracyjny ciekawie aranżuje ściany większych powierzchni publicznych. O ile sam w sobie sprawia wrażenie dość chłodne, o tyle zestawione z innymi elementami dekoracji wnętrza – jak kolorowe powierzchnie sąsiadujące czy żywe dodatki w postaci zieleni, kolorowych mebli i materiałów – nadaje mu już inny, elegancki rys wizualny. Stylowa, surowa faktura i odcienie szarości doskonale komponują się z barwami wyrazistymi, zarówno ciepłymi, jak i zaliczanymi do chłodnej gamy kolorystycznej. Ten rodzaj wykończenia może być z powodzeniem zastosowany w aranżacji wielokondygnacyjnych budynków biurowych, pomieszczeń konferencyjnych, czy wykończeń takich miejsc publicznych, jak centra handlowe czy nawet modernistyczne centra rozrywki lub punkty gastronomiczne. Możliwości adaptacji dekoracyjnego betonu jest niewątpliwie wiele.

Rodzaj materiału i techniki, która zostaje wybrana do wykończenia wnętrza, uzależniony jest zarówno od charakteru aranżowanej powierzchni, jak i jej metrażu oraz ukształtowania. Wykorzystanie oryginalnej faktury tynkowej i betonowej do dekoracji nada wnętrzu ciekawy, industrialny charakter.