Dzisiejsza technologia nie opuszcza nas na krok. Wszędzie widzimy smartfony, tablety, komputery, laptopy a teraz i smartwatche.

Wykorzystywane oprogramowanie ma swoje wady, jak na przykład program rewizor gt

rewizor gtWszystko to ma połączenie do internetu (a zapomniałem bym o dostępie do sieci za pomocą telewizora, lub sprawdzenie przepisu poprzez wyświetlacz LCD na kuchni indukcyjnej lub lodówce. Technologia gna do przodu, ale czy ktoś zdaje sobie sprawę, jakie to jest zagrożenie dla nas? Załóżmy, ze jesteśmy właścicielem restauracji i mamy oprogramowanie dla restauracji – dla wprawnego hackera to żadne problem włamać się do nas i wykraść wszystko co mamy – szczególnie, jeśli trzymamy dane w chmurze. Oprogramowanie dla gastronomii albo powiedzmy subiekt gt jeszcze nie są aż tak narażone na takie ataki, ponieważ są nieopłacalne stosunkowo do zysku. Ale już program dla hoteli dając przykład powiedzmy enova365 już może się opłacać. Można znaleźć dane tych, którzy u nas nocowali, z kim nocowali – jeśli tylko jest to zapisane. Oczywiście, jest to tylko gdybanie – bo może być to bezpieczne a nam przez całe życie nikt na konto się nie włamie. Jednak trzeba brać pod uwagę też taką możliwość. Znam osobę, które korzystała z rewizor gt. Ten jednak okazał się dość mało odporny na ataki e-włamywaczy. Wykradli mu dane ludzi, a później szantażowali, wypuszczeniem ich do ludzi, których to dane właśnie były. Ja jednak nie dałem się zastraszyć i wynająłem oddzielnych hackerów, żeby znaleźli i zlikwidowali mój problem. Poszło bardzo dobrze i szybko – widać, kto był amatorem a kto profesjonalista. Ta sytuacja skończyła się dla niego dobrze, jednak nie zawsze tak musi się kończyć. Może skończyć się zbiorowym pozwem, który dosięgnie go, po wycieku danych osobowych – a to jak wiadomo jest dość wysoko karane. Dlatego teraz zabezpiecza się jak tylko może. Co więcej wynajmuje on od czasu do czasu grupę hackerów, którzy mają się do niego włamać, a później zleca im jak najlepsze oprogramowanie zabezpieczające oraz ogólne zaszyfrowanie komunikacji z internetem. Już teraz doskonale wie, że oszczędny płaci dwa razy. Jednak jest to problem, którego nie byłoby gdyby nie technologia.

Dawniej włamywacz miał dużo trudniej wykraść jakiekolwiek dane – nie było to niemożliwe, ale znacznie trudniejsze, ponieważ fizycznie musiał pojawić się tam, gdzie były dokumenty

Kategorie: Informatyka