Produkcja wzmacniaczy to nie jest prosta sprawa, szczególnie jeżeli mówimy o naprawdę złożonych konstrukcjach, w których jest kilka płytek a elementy możemy zliczać w tysiącach. Jest wiele firm odpowiedzialnych za budowę wzmacniaczy.

Obwody drukowane we wzmacniaczach gitarowych

obwody drukowaneSkupmy się jednak tylko i wyłącznie na wzmacniaczach gitarowych ponieważ, jest to moim zdaniem jeden z ciekawszych tematów, jeżeli mówimy o elektronice muzycznej. Jest to jedyny wzmacniacz, gdzie ktoś odpowiedzialny za projektowanie elektroniki musi wykonać obwody drukowane tak, żeby występowało zjawisko przesterowania. Wysterowany sygnał jaki będą miały płytki drukowane oznacza, że przebieg nie będzie gładki(taki jak się uczyliśmy na matematyce na temat przebiegów sinusów i cosinusów) a będzie bardziej postrzępiony. Jeżeli mamy konstrukcję wzmacniacza opartą na tranzystorach, to po prostu robi się układ przedwzmacniacza, który wprowadza przesterowanie po przełączeniu przycisku. Jednak są jeszcze układy oparte o uwielbiane przez gitarzystów lampy. Lampy te, nawet nie potrzebują oddzielnego układu do wysterowywania(chociaż dzisiaj już je posiadają). W lampach, podając im większe napięcie, za pomocą potencjometru odpowiedzialnego za głośność jesteśmy w stanie otrzymać coraz bardziej wysterowany sygnał, który jest często wykorzystywany w bluesie. Jest to tak zwany crunch. To bardzo pożądany efekt, który pozwala grać bardzo sympatyczne brzmienia tak w rytmicznych jak i w solowych zagrywkach.

Mi osobiście bardzo pasuje tego typu brzmienie, szczególnie przez to, że jest bardzo fajnym początkiem do dalszej modulacji, która może pozwolić wydobyć z gitary i wzmacniacza całkowicie inne brzmienia.

Kategorie: Elektronika