Przyrost naturalny w skali całego kraju nie jest zbyt wysoki, a sytuacja w najbliższej przyszłości raczej się nie poprawi ze względu na pozorowane działania władz publicznych.

Żłobek prywatny potrafi doskonale zastąpić państwową placówkę

Prywatny żłobekMimo wszystko w rejonie dużych ośrodków miejskich, które mogą się pochwalić dodatnim saldem migracyjnym, wysokimi zarobkami, niskim bezrobociem oraz dobrym dostępem do mieszkań o umiarkowanym czynszu, przyrost naturalny jest znacznie wyższy, niż w pozostałej części kraju. Należy postrzegać takie enklawy wzrostu demograficznego w sposób pozytywny, ale z drugiej strony nie jeden żłobek w Krakowie ma już pełne obłożenie. Brak wolnych miejsc w tego typu placówkach sprawia, że żłobki prywatne cieszą się sporym zainteresowaniem. Przytoczony wcześniej Kraków jest tego doskonałym przykładem. Trudno spotkać prywatny żłobek Kraków z wolnymi miejscami. Czasami zdarzają się pojedyncze wolne miejsca, ale tak naprawdę nie ma ich wiele. Warto pamiętać o tym, aby rezerwować żłobek dla dziecka z dużym wyprzedzeniem. Niektórzy rodzice dbają o to jeszcze przed narodzinami potomstwa. Takie podejście może wydawać się przesadą, ale z drugiej strony w ten sposób mamy pewność, że żłobek w Krakowie przyjmie nasze dziecko bez żadnego problemu.

W związku z taką sytuacją władze samorządowe powinny skupić się na tworzeniu nowych żłobków albo dotować otwierania prywatnych żłobków dla dzieci. Istnieje jeszcze możliwość rozbudowania istniejących placówek, ale tego typu działania muszą być planowane z dużym wyprzedzeniem.

Kategorie: Usługi