Grubościomierz ultradźwiękowy jest przyrządem pomiarowym służącym do nieniszczącego badania grubości rozmaitych materiałów przy zastosowaniu fal ultradźwiękowych o odpowiedniej długości. Zastosowanie ultradźwiękowego miernika grubości do badań nieniszczących w celu sprawdzenia właściwości materiału, takich jak pomiar grubości, jest obecnie coraz bardziej powszechnie spotykane we wszystkich obszarach pomiarów przemysłowych.

Badanie grubości za pomocą kompaktowych grubościomierzy ultradźwiękowych

kompaktowy grubościomierz ultradźwiękowyZdolność do pomiaru grubości bez konieczności dostępu do obu stron badanej próbki, sprawia, że technologia ta cieszy się sporą popularnością. Pomiary przy użyciu fal ultradźwiękowych obejmują wiele różnych opcji pomiarowych oraz urządzeń, takich jak  miernik grubości lakieru, kompaktowy grubościomierz ultradźwiękowy, czy różnego rodzaju cyfrowe mierniki grubości. Technologie te są dostępne do testowania tworzyw sztucznych, szkła, ceramiki, metalu i innych materiałów. Ultradźwiękowy miernik grubości określa grubość próbki, mierząc czas potrzebny na przejście dźwięku z przetwornika przez materiał do tylnego końca części. Grubościomierz ultradźwiękowy oblicza następnie dane na podstawie prędkości dźwięku w badanej próbce. Warto wspomnieć, że pierwszy ultradźwiękowy miernik grubości został wykonany w 1967 roku przez Wernera Sobka, który był polskim inżynierem z Katowic.

Jako ciekawostkę historyczną można dodać, że  Ten pierwszy ultradźwiękowy miernik grubości mierzył prędkość fal, które emitował w poszczególnych badanych próbkach, następnie obliczył grubość w mikrometrach z tego pomiaru prędkości za pomocą zastosowanego równania matematycznego. Od tamtego czasu grubościomierze stały się znacznie bardziej skomplikowane, a zarazem wydajne.

 

Kategorie: Technologia