Od kiedy pamiętam lubiłem w wolnej chwili majsterkować, naprawiać, budować. Już jako dziecko lubowałem się w stawianiu budowli z klocków, tworzenia modeli statków z gotowych elementów, dodawanych do gazety o modelarstwie, przyglądać się ojcu przy naprawach i podawać mu śrubokręty, na chwilę zainteresowało mnie nawet origami, ale nie byłem w tym tak dobry jak moja młodsza siostra.

Modelarz – jakie narzędzia są niezbędne?

Narzędzia warsztatoweNieskromnie powiem, że byłem w tym całkiem niezły, wygrałem nawet kilka konkursów w szkole, jeden nawet na poziomie wojewódzkim. Kiedy dorosłem rozpocząłem pracę nie związaną z modelarstwem, ale pasja nadal pozostała. Niestety, nie mam obecnie na nią zbyt dużo czasu i szczerze powiedziawszy wypadłem trochę z obiegu. Przeglądając strony internetowe poświęcone modelarstwu coraz częściej natrafiam na stwierdzenia, których nie rozumiem, materiały, których nie znam i sprzęty, które nie wiem do czego służą, dlatego proszę was o radę. Jaki zestaw narzędzi powinienem kupić? Gdzie kupię w miarę tanie narzędzia warsztatowe czy zestaw bitów? Zaznaczam, że rzeczy typu wyciąganie wtryskiwaczy w silnikach zostawiam mechanikom samochodowym i klucz do drążków kierowniczych, o ile potrafię sobie wyobrazić do czego służy, mnie nie interesuje. Naprawy domowe wykonuję sam, ale tylko te prostsze, jak położenie paneli, pomalowanie ścian, zawieszenie szafki, naprawa pilota do telewizora czy przysłowiowe dokręcenie śrubki. Posiadam już podstawowe sprzęty (młotek metalowy i gumowy, wiertarkę z wkrętami, klucze różnej wielkości, śrubokręty, szczypce, kombinerki, klucz francuski, miarę i poziomicę, taśmę izolacyjną i kleje, porządne nożyczki, piłkę do drewna i metalu, klucz imbusowy, grzechotki, różne pokrętła, przedłużki, gwoździki i takie tam drobiazgi). Interesuje mnie teraz zakup sprzętu specjalistycznego. Poza małymi domowymi naprawami zamierzam wrócić do modelowania. Przede wszystkimi chce się zająć modelami drewnianymi, dużymi i małymi, zarówno takimi jak budowa domku dla ptaków na podwórku, jak i zaawansowane modele samolotów, wymagające klejenia bardzo małych elementów.

Z czasem chciałbym wrócić i spróbować swoich sił na nowo z innymi materiałami, szczególnie z metalami, choć obecnie nawet papier, styropian i materiał wydaje się być interesujący i stwarza ciekawe możliwości połączeń. Jaki sprzęt mi polecicie na początek?

Kategorie: Motoryzacja